2nd Annual Lewis and Clark Sprint Triathlon – Results

Saturday, August 20, 2005 ::: Chamberlain, South Dakota

 

INDIVIDUAL

 

MEN

Overall / Place in Division        Final Time        Split 1  Split 2              Name                           City

 1         1/7       M 20-29             58:17              6:28      40:04            David Farnsworth         Chamberlain

 2         1/11     M 30-39          1:04:27               6:50      42:32            Sean Doyle                   Rapid City

 3         2/7       M 20-29          1:05:28               8:39      44:50            Jonathan DeGroot        Sioux Falls

 4         3/7       M 20-29          1:06:09               7:41      45:15            Kyle Hoff                     Sioux Falls

 5         2/11     M 30-39          1:07:13               7:02      45:22            Kevin Werkmeister       Armour

 

6          3/11     M 30-39          1:07:58               9:58      49:38            Todd Crooks               Pierre

7          4/7       M 20-29          1:08:05               8:40      46:30            *John English                Sioux Falls

8          1/6       M 19 under      1:08:08               9:54      47:33            Robert Nagel                Pierre

9          4/11     M 30-39          1:08:32               8:04      46:52            Joe Skinbinski              Sioux Falls

10        5/11     M 30-39          1:09:50               8:20      47:18            Chad Hanna                 Rapid City

 

11        6/11     M 30-39          1:10:10               9:51      49:08            Robert Cordts              Madison

12        2/6       M 19 under      1:10:11               9:40      47:32            Zak Bishop                   Pierre

13        7/11     M 30-39          1:13:38               8:33      50:58            Steve Wahl                   Chamberlain

14        5/7       M 20-29          1:17:50             11:14      54:07            Josiah Christopher        Sioux Falls

15        1/4       M 40-49          1:16:04               7:57      51:40            Lawrence Leon            Yankton

 

16        8/11     M 30-39          1:18:36               9:20      53:00            *Eric Miller                  Pukwana

17        2/4       M 40-49          1:20:15             10:46      51:14            J. Tahlor Haley             LaCrosse, WI

18        3/4       M 40-49          1:23:14             10:36      53:44            Kevin Jones                  Britton

19        4/4       M 40-49          1:23:23               9:22      53:40            Glenn Zephier               Wagner

20        1/3       M 50 +            1:23:41             12:42   1:00:46             Jerome Bentz                Platte

 

21        3/6       M 19 under      1:24:12             10:00      56:28            Jim Wynia                    Platte

22        9/11     M 30-39          1:24:25             12:15      57:25            Shawn Grassel              Reliance

23        4/6       M 19 under      1:25:23             11:15   1:01:55             *Casey Kahler             Pierre

24        6/7       M 20-29          1:25:28             10:20   1:02:40             *Jesse Kroupa             Kimball

25        2/3       M 50+             1:26:14             12:38   1:02:33             Dick Pibal                    Pierre

 

26        10/11   M 30-39          1:28:42             14:10   1:05:28             Mark Harming              Chamberlain

27        3/3       M 50 +            1:31:03             12:27      58:46            Howard Bich                Sioux Falls

28        7/7       M 20-29          1:34:18             14:25   1:09:43             *Jeff Millar                   Geddes

29        5/6       M 19 under      1:34:53               8:22   1:07:26             Mike Schwartz             Chamberlain

30        6/6       M 19 under      1:40:25             11:02   1:11:32             *Patrick Millar              Geddes

 

31        11/11   M 30-39          1:55:24             24:55   1:33:35             *Leon Blumhardt          Pierre

 

* Indicates first time individual triathlete finisher!

 

WOMEN

Overall / Place in Division        Final Time        Split 1  Split 2              Name                           City

1          1/6       W 30-39          1:11:30               7:41      47:33            Kathy Grady                Sioux Falls

2          1/4       W 20-29          1:20:50               7:51      54:48            *Shelly Tupper             Parkston

3          2/6       W 30-39          1:23:23             12:27      58:34            Cami Haley                  LaCrosse, WI

4          1/1       W 40-49          1:30:26             10:00      59:14            *Brenda Washenberger  Sioux Falls

5          3/6       W 30-39          1:31:32             12:27   1:03:21             Trudy Rodman             Sioux Falls

 

6          1/1       W 19 under      1:31:34             15:15   1:07:35             *Susanne Swett            Platte

7          4/6       W 30-39          1:32:07             10:07   1:00:00             *Reone Ullom              Sioux Falls

8          2/4       W 20-29          1:32:35             11:26   1:05:20             *Jessa Howes              Sioux Falls

9          5/6       W 30-39          1:33:12             12:02   1:05:31             *Joni Bauman               Sioux Falls

10        3/4       W 20-29          1:35:30             14:00   1:07:25             Lisa Winter                   Sioux Falls

 

11        4/4       W 20-29          1:44:16             15:06   1:08:17             Stephanie Erp               Sioux Falls

12        6/6       W 30-39          1:45:24             12:45   1:12:10             Becky Ziegeldorf          Mitchell

 

* Indicates first time individual triathlete finisher!                       

 

TEAMS

 

Under 100 (combined ages)

Place in Division/Overall           Final Time        Split 1  Split 2              Name                           City

1          /           2                      1:08:53             5:57     47:40               Jami Swenson               Chamberlain

                                                                                                            Rebecca Reimer           Chamberlain

                                                                                                            Becky Wahl                 Chamberlain

 

2          /           3                      1:13:16             7:00     51:25               *Jackie Willard             Chamberlain

                                                                                                            *Gary Winters              Chamberlain

                                                                                                            *Kristen Mohror          Chamberlain

 

3          /           7                      1:20:14             6:10     57:36               *Daniel Harrington        Platte

                                                                                                            *Kody Heller               Platte

                                                                                                            *Ross Erickson            Platte

 

4          /           8                      1:30:20             9:20     1:12:41             *Tracy Hellman            Brandon

                                                                                                            *Laura Hellman            Brandon

                                                                                                            *Pat Quittem                Sioux Falls

 

5          /           9                      1:42:25             7:17     1:14:13             * Hilary Hancock         Kimball

                                                                                                            *Amanda Speckles       Chamberlain

                                                                                                            *Kayla Byers               Chamberlain

* Indicates first time team triathlete

 

Over 100 (combined ages)

Place in Division / Overall         Final Time        Split 1  Split 2              Name                           City

 

1          /           1                      1:01:48             6:00     41:51               *Alex McClain             Pierre

                                                                                                            Al Arendt                     Pierre

                                                                                                            Dan Propst                   Pierre

 

2          /           4                      1:14:36             6:20     51:09               *Ryan Tupper              Mitchell

                                                                                                            * Lloyd Siberz              Mitchell

                                                                                                            * John Cersosimo         Mithcell

 

3          /           5                      1:15:22             6:58     47:52               Mark Schoenhard         Chamberlain

                                                                                                            Scott Woster                Chamberlain

                                                                                                            *Mark Brown              Chamberlain

 

4          /           6                      1:15:24             10:48   53:04               Betty Hanson                Pierre

                                                                                                            *Lana Lambert             Pierre

                                                                                                            John Simpson               Pierre

* Indicates first time team triathlete

 

 

Chamberlain hosted its second annual Lewis and Clark Sprint Triathlon on Saturday, August 20th.  The weather was beautiful, and the people came out in great numbers to participate and cheer on the athletes.  The triathletes competed in a ¼ mile swim, a 12 mile bike ride, and a 5K (3.1 miles) run.  They could either compete individually or on a 3-person team.  Last year there were 51 participants; this year the event boasted 70 total participants, making it one of the largest sprint distance triathlons in the state, in only its second year.  The race is also developing a reputation for being a great race for an athlete’s first triathlon.  This year there were 13 individual first time triathletes, and 18 first time team triathletes.

 

The men’s event was won by local athlete David Farnsworth.  He completed the course in a very fast time under 1 hour!  The women’s race was won by Kathy Grady of Sioux Falls.  She completed the course in just over an hour and 10 minutes.  Teams were divided into two divisions - combined ages over 100 years and combined ages under 100 years.  The under 100 team category was won by local athletes Jami Swenson (swim), Rebecca Reimer (bike), and Becky Wahl (run).  The over 100 team division was won by a team from Pierre – Alex McClain (swim), Al Arendt (bike), Dan Propst (run).  This team also had the overall fastest time in both team categories.

 

The River Cities Fitness Club would like to thank the event’s major sponsors: Eagle Distributing–Michelob Ultra, the Cities of Chamberlain and Oacoma, Magic 93, Coca Cola, Cedar Shore, and Thrivent Financial.  They would also like to thank Great Western Bank, Wells Fargo, and First Dakota National Bank for their continued support.  The event would not be possible without the support of the many local businesses donating door prizes.  Also, a special thank you goes out to Chamberlain’s Police Department, Engineer’s office, and Street Department; the Missouri Valley Ambulance Service; and the SD Department of Game, Fish, and Parks.  Race Coordinator Steve Wahl also offered his thanks to the many volunteers that assisted with this event: Jack Friedel, Kevin Swenson, Brian Ward, Scott Woster, Mark Schoenhard, Jennie Schilling, Rebecca and Mike Reimer and kids, Larayne Willard and kids, Charles and Wendy Swanson and kids, Norman Farnsworth, and Joel Bich.  Wahl also offered his appreciation for the work of the Fitness Club in helping to organize, set up, and clean up this race: Holly Evans, David Farnsworth,  Kelli Potter, Wendy Swanson, and Becky Wahl.

 

 

 

2004 Race Results

 

Lewis And Clark Triathlon Race Profile

 

South Dakota Triathlon Calendar