Race Results * Triathlon



 

Pocatello Triathlon Results
a trifind.com news department race results menu


Saturday, August 09, 2008 ::: Pocatello, Idaho: Pocatello Triathlon
Run 3.1 miles, Bike 12.4 miles, Swim 500 yards
Location: Ross Park aquatic Center
Course Info: 5k run, 20k bike, 500yd swim
  • short, flat course with a pool swim.
    2008 Results: LISTED BELOW
    2007 Results At TriFind.com: Overall / Age Group
  • 2008 Pocatello Triathlon

    Age Group Results

    August 09, 2008


    Results By Race Management Systems, Inc.

    Men: 0-19 20-29 30-39 40-49 50-54 55-59 60-64 65-69 70-74 75-79 80-99

    Solo Male

    19 and under

           Overall                            ----- Run -----       ----- Bike -----      ----- Swim -----        Total
    Place   Place   Name                  Age  Rnk     Time   Pace   Rnk     Time  Pace    Rnk     Time   Pace     Time
       1       6  Tyeson Mitton           19    1    17:58.3  3:36    1    35:05.1  1:45    1    11:46.0 23:32  1:04:49.5    
       2      15  Michael Hunn            17    2    18:02.6  3:36    3    44:28.4  2:13    3    14:51.6 29:42  1:17:22.7    
       3      16  Brandon Grigg           17    3    18:29.9  3:42    2    39:42.6  1:59    4    20:22.8 40:44  1:18:35.4    
       4      21  Steven Bennett          16    4    25:58.1  5:12    4    48:34.8  2:26    2    14:51.4 29:42  1:29:24.3    
    Top
    

    20 to 29

           Overall                            ----- Run -----       ----- Bike -----      ----- Swim -----        Total
    Place   Place   Name                  Age  Rnk     Time   Pace   Rnk     Time  Pace    Rnk     Time   Pace     Time
       1       1  Josh Hansen             25    2    16:28.8  3:18    1    33:11.4  1:40    1     9:58.9 19:56    59:39.2    
       2       3  Tysun Rickards          24    1    15:19.5  3:04    2    35:12.3  1:46    2    10:48.6 21:36  1:01:20.5    
       3       7  Kevin Nielson           28    3    19:03.7  3:49    4    36:09.9  1:48    3    11:37.0 23:14  1:06:50.7    
       4       8  Kyle Jorgensen          26    4    20:00.0  4:00    3    35:59.2  1:48    4    11:41.8 23:22  1:07:41.0    
       5      12  Jesse Aubrey            29    5    20:04.8  4:01    5    38:00.7  1:54    5    14:13.9 28:26  1:12:19.5    
       6      18  Lucas Roy Snell         28    6    20:46.2  4:09    6    46:53.6  2:21    6    17:59.0 35:58  1:25:38.9    
    Top
    

    30 to 39

           Overall                            ----- Run -----       ----- Bike -----      ----- Swim -----        Total
    Place   Place   Name                  Age  Rnk     Time   Pace   Rnk     Time  Pace    Rnk     Time   Pace     Time
       1       2  Bret Campbell           36    2    17:09.9  3:26    1    32:43.7  1:38    2    11:10.4 22:20  1:01:04.2    
       2       4  Kory Wheatley           37    1    16:05.0  3:13    2    34:23.6  1:43    3    11:47.3 23:34  1:02:16.0    
       3      11  Elijah Townsend         31    3    21:08.5  4:14    3    39:09.5  1:57    1    10:29.8 20:58  1:10:47.8    
       4      13  James Perry             34    4    21:56.4  4:23    4    40:29.0  2:01    4    12:59.2 25:58  1:15:24.7    
       5      19  Chick Dickerson         31    9    25:30.0  5:06    6    44:33.9  2:14    6    17:13.1 34:26  1:27:17.1    
       6      20  Jason Dixon             31    5    23:27.1  4:41    5    43:55.1  2:12    9    20:51.0 41:42  1:28:13.2    
       7      22  Adam Hunsaker           33    6    24:40.6  4:56    8    50:21.2  2:31    5    14:37.4 29:14  1:29:39.2    
       8      26  Corey Class             32    7    24:48.6  4:58    7    48:25.1  2:25    7    17:48.8 35:36  1:31:02.5    
       9      30  Justin Fitzpatrick      30    8    25:16.3  5:03    9    56:03.8  2:48    8    19:05.9 38:10  1:40:26.0    
    Top
    

    40 to 49

           Overall                            ----- Run -----       ----- Bike -----      ----- Swim -----        Total
    Place   Place   Name                  Age  Rnk     Time   Pace   Rnk     Time  Pace    Rnk     Time   Pace     Time
       1       9  John Harke              46    1    19:43.5  3:57    2    37:54.5  1:54    1    11:23.2 22:46  1:09:01.3    
       2      10  Shane Damron            43    2    20:03.1  4:01    1    37:18.4  1:52    2    11:53.0 23:46  1:09:14.6    
    Top
    

    50 to 54

           Overall                            ----- Run -----       ----- Bike -----      ----- Swim -----        Total
    Place   Place   Name                  Age  Rnk     Time   Pace   Rnk     Time  Pace    Rnk     Time   Pace     Time
       1       5  Dean Rose               51    2    20:07.5  4:01    1    33:33.9  1:41    1    10:38.0 21:16  1:04:19.5    
       2      17  Scott Stone             54    1    20:05.4  4:01    3    45:27.2  2:16    3    15:27.7 30:54  1:21:00.4    
       3      23  Steve Altmiller         51    4    27:31.9  5:30    4    48:50.4  2:27    2    13:19.8 26:38  1:29:42.1    
       4      29  James Gregerson         51    3    25:31.7  5:06    2    43:04.6  2:09    4    27:33.3 55:06  1:36:09.7    
    Top
    

    55 to 59

           Overall                            ----- Run -----       ----- Bike -----      ----- Swim -----        Total
    Place   Place   Name                  Age  Rnk     Time   Pace   Rnk     Time  Pace    Rnk     Time   Pace     Time
       1      14  Craig Jorgensen         58    2    23:49.3  4:46    1    39:23.0  1:58    1    13:42.6 27:24  1:16:55.0    
       2      27  Ed Snell                56    1    21:01.5  4:12    2    47:38.4  2:23    2    24:54.1 49:48  1:33:34.0    
    Top
    

    65 to 69

           Overall                            ----- Run -----       ----- Bike -----      ----- Swim -----        Total
    Place   Place   Name                  Age  Rnk     Time   Pace   Rnk     Time  Pace    Rnk     Time   Pace     Time
       1      28  George Lloyd            65    1    30:05.2  6:01    1    47:42.8  2:23    1    17:26.5 34:52  1:35:14.6    
    Top
    

    70 to 74

           Overall                            ----- Run -----       ----- Bike -----      ----- Swim -----        Total
    Place   Place   Name                  Age  Rnk     Time   Pace   Rnk     Time  Pace    Rnk     Time   Pace     Time
       1      24  Tom Carlyle             70    1    27:44.8  5:33    1    43:20.6  2:10    1    19:27.8 38:54  1:30:33.3    
    Top
    

    75 to 79

           Overall                            ----- Run -----       ----- Bike -----      ----- Swim -----        Total
    Place   Place   Name                  Age  Rnk     Time   Pace   Rnk     Time  Pace    Rnk     Time   Pace     Time
       1      25  Clint Baxter            75    1    26:33.4  5:19                          1  1:04:12.2 **:24  1:30:45.6    
    

    Solo Female

    Top

    19 and under

           Overall                            ----- Run -----       ----- Bike -----      ----- Swim -----        Total
    Place   Place   Name                  Age  Rnk     Time   Pace   Rnk     Time  Pace    Rnk     Time   Pace     Time
       1       6  Desiree Michell Hepwor  17    1    17:54.6  3:35    1    41:09.2  2:03    3    12:08.8 24:16  1:11:12.7    
       2       9  Hailey Turner           18    2    19:43.1  3:57    3    43:33.1  2:11    1     9:52.1 19:44  1:13:08.3    
       3      12  Olivia Sara-Lyn Ford    16    3    20:17.1  4:03    2    43:04.5  2:09    2    11:03.1 22:06  1:14:24.8    
       4      20  Caitlin McNabb          19    4    22:08.6  4:26    4    43:46.0  2:11    4    12:58.5 25:56  1:18:53.2    
       5      37  Bridget Alexander       15    5    25:25.5  5:05    5    58:21.6  2:55    5    13:27.1 26:54  1:37:14.3    
    Top
    

    20 to 29

           Overall                            ----- Run -----       ----- Bike -----      ----- Swim -----        Total
    Place   Place   Name                  Age  Rnk     Time   Pace   Rnk     Time  Pace    Rnk     Time   Pace     Time
       1       7  Cherese McLain          27    2    20:30.8  4:06    1    38:06.1  1:54    1    13:10.5 26:20  1:11:47.4    
       2      10  Lisa Hansen             25    1    18:52.1  3:46    3    40:16.1  2:01    3    14:17.7 28:34  1:13:26.0    
       3      15  Elizabeth Olson         23    5    21:39.3  4:20    2    39:18.7  1:58    4    15:42.3 31:24  1:16:40.4    
       4      23  Ashley Thurman          29    7    22:31.7  4:30    4    43:27.9  2:10    6    17:26.0 34:52  1:23:25.7    
       5      24  Andrea Poole            20    8    23:42.4  4:44    6    46:50.0  2:21    2    13:13.2 26:26  1:23:45.7    
       6      25  Bethany Bastian         26    6    22:02.9  4:24    5    44:34.5  2:14    7    17:43.1 35:26  1:24:20.5    
       7      27  Melissa Wilson          25    3    20:46.9  4:09    8    48:20.8  2:25    5    16:16.8 32:32  1:25:24.6    
       8      30  Becca Fitzpatrick       29    4    21:02.1  4:12    7    48:17.0  2:25    8    19:51.6 39:42  1:29:10.7    
    Top
    

    30 to 39

           Overall                            ----- Run -----       ----- Bike -----      ----- Swim -----        Total
    Place   Place   Name                  Age  Rnk     Time   Pace   Rnk     Time  Pace    Rnk     Time   Pace     Time
       1       1  Karen Appleby           32    3    18:30.9  3:42    1    32:16.9  1:37    2     9:33.2 19:06  1:00:21.1    
       2       2  Heather Lien            31    1    17:27.6  3:29    2    34:19.3  1:43    1     8:43.8 17:26  1:00:30.8    
       3       4  Vanessa Sutton          32    8    21:03.5  4:13    3    36:59.4  1:51    4    10:48.7 21:36  1:08:51.7    
       4       5  Audrey Bateman          39   10    21:24.2  4:17    4    37:05.1  1:51    3    10:45.6 21:30  1:09:14.9    
       5       8  Teresa Christensen      30    2    17:36.0  3:31    6    38:52.8  1:57   11    16:01.1 32:02  1:12:30.0    
       6      11  Gretl Class             31    4    19:55.2  3:59   10    42:42.7  2:08    5    11:23.6 22:46  1:14:01.5    
       7      13  Beth Lemon              30    9    21:14.7  4:15    5    38:14.2  1:55   10    15:39.8 31:18  1:15:08.8    
       8      17  Jennifer Young          32    6    20:27.8  4:05    9    42:05.7  2:06    7    14:41.9 29:22  1:17:15.5    
       9      18  Emily Schroeder         31   13    23:46.3  4:45    8    41:58.4  2:06    6    12:40.5 25:20  1:18:25.3    
      10      19  Maja McMinn             31    7    20:35.4  4:07   12    43:26.3  2:10    8    14:47.8 29:34  1:18:49.6    
      11      21  Annie Dixon             30   11    21:52.2  4:22   11    43:09.6  2:09    9    14:52.3 29:44  1:19:54.3    
      12      26  Jennifer Campbell       36   15    26:04.8  5:13    7    41:16.6  2:04   14    17:54.0 35:48  1:25:15.4    
      13      31  Maeli Bastain           32   12    22:31.4  4:30   16    50:22.0  2:31   12    16:21.8 32:42  1:29:15.3    
      14      34  Kathy Wheatley          34    5    20:01.6  4:00   17    55:35.7  2:47   13    16:26.9 32:52  1:32:04.3    
      15      35  Jennie Echohawk Hill    39   14    26:01.2  5:12   13    47:21.8  2:22   16    21:47.9 43:34  1:35:11.0    
      16      38  Tamie Ball              38   16    26:06.4  5:13   14    48:50.1  2:27   17    22:21.6 44:42  1:37:18.1    
      17      40  Laura Kase              35   17    28:36.9  5:43   15    49:14.3  2:28   15    21:46.3 43:32  1:39:37.5    
    Top
    

    40 to 49

           Overall                            ----- Run -----       ----- Bike -----      ----- Swim -----        Total
    Place   Place   Name                  Age  Rnk     Time   Pace   Rnk     Time  Pace    Rnk     Time   Pace     Time
       1       3  Kris Walker             47    1    18:47.2  3:45    1    31:46.7  1:35    1    11:49.1 23:38  1:02:23.0    
       2      14  Jackie Drecksel         44    3    21:34.6  4:19    2    42:16.7  2:07    2    12:02.6 24:04  1:15:54.1    
       3      22  Jennifer Parker         41    2    20:47.7  4:09    6    48:29.9  2:25    3    13:50.5 27:40  1:23:08.2    
       4      28  Gayle Wright            45    5    26:32.5  5:18    4    45:02.5  2:15    6    16:10.1 32:20  1:27:45.2    
       5      29  Janet Hargis            44    7    29:11.6  5:50    3    44:30.1  2:14    4    14:47.9 29:34  1:28:29.7    
       6      32  Kimberly Schwarze       41    6    27:49.4  5:34    5    46:32.5  2:20    5    15:00.9 30:00  1:29:22.8    
       7      36  Ninon Germain           49    4    23:30.6  4:42    7    51:13.8  2:34    7    21:00.3 42:00  1:35:44.8    
       8      42  Meleana Harke           49    8    30:24.5  6:05    8    51:36.5  2:35    8    24:06.3 48:12  1:46:07.4    
    Top
    

    50 to 54

           Overall                            ----- Run -----       ----- Bike -----      ----- Swim -----        Total
    Place   Place   Name                  Age  Rnk     Time   Pace   Rnk     Time  Pace    Rnk     Time   Pace     Time
       1      16  Lisa McNabb             50    1    22:30.8  4:30    1    42:39.0  2:08    1    11:55.6 23:50  1:17:05.4    
    Top
    

    55 to 59

           Overall                            ----- Run -----       ----- Bike -----      ----- Swim -----        Total
    Place   Place   Name                  Age  Rnk     Time   Pace   Rnk     Time  Pace    Rnk     Time   Pace     Time
       1      41  Ruthann Hubbard         55    1    30:32.2  6:06    1    58:39.1  2:56    1    14:02.5 28:04  1:43:13.8    
    Top
    

    60 to 64

           Overall                            ----- Run -----       ----- Bike -----      ----- Swim -----        Total
    Place   Place   Name                  Age  Rnk     Time   Pace   Rnk     Time  Pace    Rnk     Time   Pace     Time
       1      33  Terry Echohawk          60    2    26:07.1  5:13    1    48:43.5  2:26    1    16:14.0 32:28  1:31:04.7    
       2      39  Sandra Roberts          63    1    24:41.3  4:56    2    52:16.4  2:37    2    20:50.5 41:40  1:37:48.3    
    

    Team Male

    Top

    20 to 29

           Overall                            ----- Run -----       ----- Bike -----      ----- Swim -----        Total
    Place   Place   Name                  Age  Rnk     Time   Pace   Rnk     Time  Pace    Rnk     Time   Pace     Time
       1       3  Barry Ames              37    1    18:44.9  3:45    1    59:24.9  2:58    1    18:59.6 37:58  1:37:09.5    
    Top
    

    30 to 39

           Overall                            ----- Run -----       ----- Bike -----      ----- Swim -----        Total
    Place   Place   Name                  Age  Rnk     Time   Pace   Rnk     Time  Pace    Rnk     Time   Pace     Time
       1       1  Mike Berberian          61    1    17:31.9  3:30    1    28:07.0  1:24    1     9:15.3 18:30    54:54.3    
       2       2  Joseph Abercrombie      32    2    22:37.6  4:31    2    36:23.0  1:49    2    11:38.5 23:16  1:10:39.2    
    

    Team Female

    Top

    19 and under

           Overall                            ----- Run -----       ----- Bike -----      ----- Swim -----        Total
    Place   Place   Name                  Age  Rnk     Time   Pace   Rnk     Time  Pace    Rnk     Time   Pace     Time
       1       6  Sarah Johnson           14    1    27:03.6  5:25    1    40:21.5  2:01    1    21:41.4 43:22  1:29:06.6    
    Top
    

    30 to 39

           Overall                            ----- Run -----       ----- Bike -----      ----- Swim -----        Total
    Place   Place   Name                  Age  Rnk     Time   Pace   Rnk     Time  Pace    Rnk     Time   Pace     Time
       1       1  Janelle Larsen          37    2    24:51.4  4:58    1    37:09.5  1:51    3    11:18.0 22:36  1:13:19.0    
       2       3  Michelle Chase          29                          4  1:15:38.6  3:47    1     6:28.2 12:56  1:22:06.9    
       3       4  Polly Freeman           35    1    24:11.0  4:50    3    51:09.5  2:33    2     8:54.8 17:48  1:24:15.3    
       4       5  Melanie Daw             27    3    26:55.1  5:23    2    37:49.3  1:53    4    23:16.5 46:32  1:28:00.9    
    Top
    

    40 to 49

           Overall                            ----- Run -----       ----- Bike -----      ----- Swim -----        Total
    Place   Place   Name                  Age  Rnk     Time   Pace   Rnk     Time  Pace    Rnk     Time   Pace     Time
       1       2  Michelle Ferguson       40    1    26:10.0  5:14    1    37:51.4  1:54    1    12:25.5 24:50  1:16:27.0    
    

    Team Mixed

    Top

    Mixed 30 to 39

           Overall                            ----- Run -----       ----- Bike -----      ----- Swim -----        Total
    Place   Place   Name                  Age  Rnk     Time   Pace   Rnk     Time  Pace    Rnk     Time   Pace     Time
       1       4  Debbie Chilton          44    3    26:32.7  5:18    2    33:56.8  1:42    2    15:51.8 31:42  1:16:21.4    
    Top
    

    Mixed 20 to 29

           Overall                            ----- Run -----       ----- Bike -----      ----- Swim -----        Total
    Place   Place   Name                  Age  Rnk     Time   Pace   Rnk     Time  Pace    Rnk     Time   Pace     Time
       1       2  Matt Tyrell             25    1    14:28.6  2:54    1    33:37.5  1:41    1    13:17.6 26:34  1:01:23.7    
    Top
    

    Mixed 30 to 39

           Overall                            ----- Run -----       ----- Bike -----      ----- Swim -----        Total
    Place   Place   Name                  Age  Rnk     Time   Pace   Rnk     Time  Pace    Rnk     Time   Pace     Time
       1       1  Derrick Strang          27    1    17:30.4  3:30    1    32:02.1  1:36    1     9:55.6 19:50    59:28.2    
       2       3  Joe Mullins             44    2    21:26.4  4:17    3    36:23.1  1:49    3    16:12.2 32:24  1:14:01.7    
    Top
    

    Mixed 40 to 49

           Overall                            ----- Run -----       ----- Bike -----      ----- Swim -----        Total
    Place   Place   Name                  Age  Rnk     Time   Pace   Rnk     Time  Pace    Rnk     Time   Pace     Time
       1       5  Dennis Conley           52    1    26:02.9  5:12    1    50:44.8  2:32    1    13:49.4 27:38  1:30:37.2    
    

    Athena (women 150lbs+)

    Top

    20 to 29

           Overall                            ----- Run -----       ----- Bike -----      ----- Swim -----        Total
    Place   Place   Name                  Age  Rnk     Time   Pace   Rnk     Time  Pace    Rnk     Time   Pace     Time
       1       2  Kirstin Bybee           29    1    27:17.8  5:27    1    48:04.3  2:24    1    12:24.4 24:48  1:27:46.6    
    Top
    

    40 to 49

           Overall                            ----- Run -----       ----- Bike -----      ----- Swim -----        Total
    Place   Place   Name                  Age  Rnk     Time   Pace   Rnk     Time  Pace    Rnk     Time   Pace     Time
       1       1  Caroline Faure          40    1    20:09.7  4:02    1    38:29.8  1:55    1     8:55.3 17:50  1:07:35.0    
    

    Clydesdale (men 200lbs+)

    Top

    30 to 39

           Overall                            ----- Run -----       ----- Bike -----      ----- Swim -----        Total
    Place   Place   Name                  Age  Rnk     Time   Pace   Rnk     Time  Pace    Rnk     Time   Pace     Time
       1       1  Brad Curtis             39    2    23:00.6  4:36    1    35:52.0  1:48    1    11:10.5 22:20  1:10:03.2    
       2       2  Brian Curtis            37    3    23:28.4  4:42    2    38:44.3  1:56    3    15:18.8 30:36  1:17:31.5    
       3       3  Michael Brosenne        31    1    20:12.4  4:02    3    43:26.9  2:10    2    14:37.3 29:14  1:18:16.6    
       4       4  Nathan Hauser           31    4    32:37.4  6:31    4    51:51.8  2:36    4    15:27.6 30:54  1:39:56.9    
    



    Click Here For More Races And Results At:
    The Idaho Triathlon Directory



    Click Here To Add Your Race






    TRIATHLON NEWS!!!


    Race Search



    HOME

















    TRIATHLON NEWS!!!


    Race Search






    NEW RELEASE